Projekt mladih geodeta zadivio arheologe

Proteklog tjedna u pulskoj Areni učenici drugih i trećih razreda geodetskog smjera Tehničke škole Pula predstavili su svoj projekt „Stopama rimskih agrimensora“.

Rad na projektu započeo je predavanjem arheologinje Giulije Codacci-Terlević pod nazivom  „Rimska centurijacija u Istri“ kojeg je održala u Tehničkoj školi Pula. Budući da je projekt obuhvaćao izradu grome - geodetske sprave koju su koristili rimski zemljomjernici u svom radu za izvođenje ortogonalnih kolčenja pri izgradnji  novih  gradova, ulice kojih su se međusobno sjekle pod pravim kutom , za određivanje granica poljoprivrednog zemljišta, u arhitekturi, građevinarstvu i urbanizmu - učenici su posjetili  Arheološki muzej Istre gdje su na temelju nacrta i članaka proučili ovu staru rimsku spravu.

Prema nacrtima gromu je izradio Luciano Šuran, voditelj radioničkih vježbi učenika Tehničke škole. Nakon izrade grome slijedio je prvi dio projekta nazvan „Krizmanicheve  vježbe“ prema Venčiju  Krizmanichu, dipl. ing. geodezije, koji se u svojim radovima bavio problemima oblika amfiteatra u Puli i rimske centurijacije u Istri. U tom je dijelu učenicima pri matematičkim izračunima pomagala profesorica matematike Gordana Božić, dok su s Jadrankom Vreš Rebernjak,  profesoricom geodetske grupe predmeta učenici obavili mjerenja na terenu.

Nakon obavljenih mjerenja, obrade i kontrole dobivenih rezultata učenici su utvrdili da odstupanja rezultata dobivenih primjenom grome, od rezultata dobivenih primjenom suvremenog instrumenta gotovo nema. Time su pokazali da bi bili uspješni agrimensori da su živjeli u rimsko doba.

Ovim vrlo zahtjevnim projektom učenici Tehničke škole Pula pokazali su da mogu, žele i znaju. U projektu su sudjelovali učenici geodetskog smjera:Chiara Škuflić, Sara Ostojić Pentek, Petra Stepčić, Martin Birčić, Filip Truta, Luka Škabić, Alen Prodan, David Petrović i                        Goran Brenko. Gromu je obojao, kupio i 'montirao' viske Tomislav Anić-Išić.

« Listopad 2018 »

Ukupno: 1910061