preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vijesti

ZAVIČAJNA NASTAVA

Provođenje projekta Zavičajne nastave u osnovnim i srednjim školama diljem Istarske županije započelo je  2015. / 2016. šk. godinu. Tehnička škola Pula je u projektu četiri godine. 


Ovogodišnji projekt Čuvari tradicije uspješno je proveden i prezentiran na Festivalu zavičajnosti koji se održao u Poreču 26.svibnja 2023.g.

Cilj ovogodišnjeg projekta je bio  „oživiti” stare istarske recepte iz priča starijih stanovnika Istre, te izraditi digitalnu knjižicu starih recepata, konoba i tradicionalnih jela, kao važan segment turističke valorizacije uz isticanje ekoloških smjernica održivosti. Usmena predaja recepata starih nona i nonića važan je dio očuvanja tradicije. 

Naša grupa Zavičajne povijesti, u kojoj su sudjelovali učenici 3. r. arhitektonskog tehničara sa svojom voditeljicom projekta Petrom Nemet, prof. savj. geografije i povijesti, posjetili su 5 lokaliteta Istre i izabrali "čuvare tradicije ". Učenici  su u projektu koristili  interdisciplinarni pristup učenju novih sadržaja i razvijali  interes prema kulturnoj i povijesnoj baštini svoga zavičaja. 

Prva postaja bila je DegusStazione u Taru, Kuća tradicijske gastronomije , gdje su učenici , u pratnji domaće voditeljice  Meri Prenc upoznali povijest istarske gastronomije kroz 9 komponenti hrane: maslinovo ulje, tartufi, slastice, sir, kobasice , riba , ljekovito bilje, tjestenina i vina.  Učenici su prethodno upoznali literaturu iz povijesti Istre i upoznali sve naše vladare kroz povijesna razdoblja . Kako su se smjenjivali vladari tako se i hrana istarskog seljaka prilagođavala vremenu i prostoru.  

Kuća Maraston u Vižinadi ponudila je grupi učenika ugodno iskustvo i znanje o važnom vinarskom kraju i kraju bogatih manifestacija , posebno u pripremi slastica kao što su kroštule, cukerančići i bucolaj.  Učenici su upoznali i važnost Vižinade kao rodnog mjesta Carlotte Grisi , poznate Giselle te naučili i nekoliko plesnih baletnih koraka. 

Nakon otkivanja tajni Istre koja je dugo bila pod vlašću Mlečana , ostale grupe učenika imale su zadatak istražiti Habsburšku Istru. Posjet Kući od kobasic u Sv. Petru u Šumi  i OPG-u Franjul , je bio prekrasno i zasitno iskustvo.  Nezaboravne priče domaćina, gdina Branka Franjula i njegove supruge Ljubice  o obiteljskoj tradiciji pravljenja kobasica , te načelnika Bratulića o vitezovima od kobasica  te projektima i manifestacijama koje obogaćuju ponudu središnje Istre , zauvijek će biti dio ovoga projekta. Domaćini su pokazali kako spoj tradicije i moderne tehnologije može doprinijeti održivom razvoju prostora. Naša Lucija Jurišić je bila pravi domaćin uz navedene obitelji i pokazala nam da je ovaj kraj bogat svojom povijesti i gastronomijom do danas. Posebno privlači zbog nedavno održane manifestacije S kobasicom u Europu čiji je cilj sačuvati stare recepture i zaštititi izvornost proizvoda. Tako će se privući i mlade ljude da nasele prostor , a održavanjem tradicije pomoći revitalizaciji zavičaja. Poseban je taj kraj gdje smo naišli i na najzapadniji nalaz glagoljice u svijetu. 

Nakon degustacije raznih kobasica sa paprom, ružmarinom , tartufima i dr. dočekali su nas na carski način i voditelji ugostiteljskog objekta Peron 2 u Cerovlju, gdin i gđa  Armando Lušetić i i Marija Lančić Lušetić. Naime, tu je car Franjo Josip dolazio željeznicom u Istru. Objekt je odmah uz prugu pa je simbolično dobio ime Peron 2 po tome. Ovdje su nas upoznali sa zavičajnim dijalektom koji njeguju i kojeg su "ubacili" u svoj menu. Pizze na 7 načina sa istarskim delicijama (sirom, kobasicama, tartufima i dr.) ostavile su nas sitima i zadovoljnima. 

Nakon terenskog dijela projekta , uslijedila je obrada svih prikupljenih podataka (slika, priča, recepata..) koje su naši učenici Antea, Mia, Anja, Lucija, Emin, Katarina, Ana, Natali, Marin, David, Tara, Nika, Barbara i Klara uspješno posložili i produkt je naša knjižnica u prilogu. Knjižicu je samostalno dizajnirala učenica Antea Baričević, a video sa  posjetima lokalitetima izradila je učenica Mia Mijatović. Na Festivalu zavičajnosti učenici su uspješno prezentirali svoj rad, počastili kobasicama OPG-a Franjul i kroštulama tete Vesne, sve prisutne i sretno završili jednu lijepu priču o svome zavičaju. Cilj je promovirati Čuvare tradicije i na državnoj razini u sklopu još jednoga projekta škole.

Gastronomska tradicija i konobe Istre dio su naše povijesti. Važno je prenositi znanja i stare recepture za buduće generacije. Tako se čuva nematerijalna povijesno- kulturna baština.

Uživajte u knjižici i našim fotografijama.  


Priloženi dokumenti:
gastronomija_istre_(5).pdf (22.91 MB)

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Filip Šugar   datum: 6. 6. 2023.

Kontakt

052 218 461

ured@ss-tehnicka-pu.skole.hr

 

KONTAKTI

IZDAVANJE POTVRDA

e-mail:

tehnickaskola508@gmail.com


Društvene mreže

Tražilica

Korisni linkovi

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 7. 2011.

Ukupno: 2213145
Ovaj mjesec: 1858
Ovaj tjedan: 381
Danas: 139




preskoči na navigaciju