Izložba "Stopama rimskih agrimensora" u Zagrebu

Autor: Romeo Šain, 18. 11. 2015.

Izložba "Stopama rimskih agrimensora", rezultat je suradnje Tehničke škole Pula, Edukacijskog odjela Arheološkog muzeja Istre  i Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda Pula. Izložba je otvarena od 17.11.2015. do 06.03.2016. u prostorima Tehničkog muzeja "Nikola Tesla" Zagreb.

U prvom, uvodnom dijelu izložbe na znanstveno–popularan način obrađuje se tema rimske centurijacije Istre, odnosno katastarske podjele zemljišta iz rimskog doba u Istri. Područje zapadne i južne Istre ima izuzetno dobro očuvane tragove sustavno provedene izmjere i podjele zemljišta iz rimskog doba, koji spadaju među najbolje očuvane u Europi. Tako je moguće saznati: što je to centurijacija; najvažnije informacije o rimskoj centurijaciji Istre kroz sažeti povijesni razvoj studija o rimskoj centurijaciji Istre; o sačuvanim tragovima; o njenoj površini, usmjerenju, o raznim pretpostavkama o mogućoj poziciji njene izvorišne točke (umbilicus), itd.

U drugom, edukativnom dijelu izložbe obrađena je tema rimske centurijacije Istre i rimskog „geodetskog“ instrumenta za viziranje čiji je naziv Groma. Na izložbi će biti prikazana i rekonstrukcija rimske Groma- e, po uzoru na otkrivene dijelove grome iz Pompeja, početkom prošloga stoljeća. Stoga izložba može biti od interesa i učenicima zagrebačkih Tehničkih škola, posebice geodetskog smjera, ali i drugih tehničkih zanimanja te studentima Geodetskog fakulteta.

Nakon kraćeg uvoda u kojemu se opisuje izgled i objašnjava način korištenja rimske grome, slijede praktične vježbe, osmišljene za učenike, geodetske tehničare Tehničke škole Pula. Tako su učenici uz pomoć rimske grome, a sljedeći tehnike rimskih agrimensores-a odradili mjerenja na pulskom Amfiteatru (veliku i malu os) te izmjerili širinu kanala oko pulske tvrđave „Kaštela“. Cijeli postupak opisan je na izložbi i u katalogu te na kraju su rezultati izmjere provjereni i uz pomoć modernog geodetskog instrumenta kojeg učenici koriste u školi i za vrijeme terenske nastave.

S obzirom na temu centurijacije, vrijedni korisnici Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda, Pula izradili su vlastite interpretacije u glini originalnih arheoloških predmeta na kojima se nalaze zapisi brojeva i količina, a koji čine dio fundusa Arheološkog muzeja Istre. Najbolji njihovi radovi čine dio postava izložbe.

« Listopad 2018 »

Ukupno: 1910061