O školi

Odluka o osnivanju Tehničke škole u Puli donesena je na sjednici Narodnog odbora općine Pula 27.srpnja 1959. godine.

Početkom rujna iste godine Glas Istre izvješćuje:

„U kotaru Pula ove godine počet će s radom i dvije nove škole. To su Srednja tehnička škola u Puli i Poljoprivredna škola u Pazinu. Te škole, kao i druge srednje škole, počet će s nastavom 5. rujna.

U Srednju tehničku školu primljeno je 58 đaka, iako je kandidata bilo više od stotinu. Više kandidata se nije moglo primiti zbog toga što još nije riješeno pitanje školskog prostora i kadra.

U Srednjoj tehničkoj školi za sada radit će samo dva odsjeka i to: Elektrotehnički i mašinski, dok će se, prema potrebama, već slijedeće godine otvoriti i drugi odsjeci.“

Nastava u Srednjoj tehničkoj školi u Puli započela je devet dana kasnije, tj.14. rujna1959. godine i to u dijelu zgrade današnje Industrijsko-obrtničke škole.

U današnjoj zgradi, na jugozapadnoj padini središnjeg gradskog brežuljka – Kaštela, nastava će započeti tek u rujnu 1962. godine, kada će već i profesorski zbor biti kompletiran, a uz strojarske tehničare i elektrotehničare bit će otvoreno i odjeljenje arhitektonskog tehničara. K tomu, u školi se permanentno odvijalo obrazovanje uz rad- za potrebe Brodogradilišta Uljanik (strojarski odjel), odnosno za potrebe općine (građevinski odjel).

Godine 1972. došlo je do spajanja Tehničke škole i Brodograđevnog školskog centra u jedinstveni Tehnički školski centar Pula, koji će nakon šest godina tj. 1978., biti preimenovan u Centar odgoja i usmjerenog obrazovanja u brodogradnji, građevinarstvu, cestovnom prometu, metalskoj i elektroindustriji i zanatstvu Pula, da bi poslije šest godina (1984.) ponovo mijenjao ime i nazvao se Centar odgoja i usmjerenog obrazovanja industrijsko tehničkih kadrova „Vladimir Božac“ Pula.

Nastava se u tom razdoblju izvodila na dvije lokacije: za prve i druge  razrede u zgradi današnje Industrijsko-obrtničke škole (tzv. Opće usmjerenje), a za treći i četvrti razred tehničara u staroj školskoj zgradi podno Kaštela.

Tako je bilo do 1. rujna 1992. godine kada se bivši Centar, te godine preimenovan u Industrijsko-tehničku školu, napokon razdvojio u dvije zasebne: Tehničku školu Pula i Industrijsko-obrtničku školu Pula.

Pored Strojarskih tehničara, Brodograđevnih tehničara, Arhitektonskih tehničara i Elektrotehničara Škola uvodi 1995. zanimanje Geodetski tehničar, odnosno zanimanje Tehničar za mehatroniku 1997. god. i otada se ustaljuje broj učenika na cca. 540.

2003. god. u školi se otvara Centar za nove tehnologije u sklopu kojeg su: praktikum za CAD, praktikum za automatiku i robotiku te praktikum za CNC tehnologiju.

Dovršetkom dogradnje šest učionica početkom 2010. god. prelazi se na rad u jednoj smjeni, čime je, uz otvaranje Centra za nove tehnologije, učinjen veliki iskorak u podizanju kvalitete nastave.

« Veljača 2018 »

Ukupno: 2208109