Učenici iz Litve i Poljske u Tehničkoj školi Pula

U sklopu europskog projekta 3D for VET  proteklog je tjedna (od 8. do 12. travnja) u Puli boravilo dvadeset učenika i učenica sa svojim profesorima iz Litve i Poljske.

Učenici su tijekom petodnevnog boravka u Puli učili i otvarali nove vidike o 3D tehnologiji. Kroz predavanja i radionice učenici su stekli nove spoznaje o 3D tehnologiji. Radionice je vodio profesor Filip Šugar, a pomagali su mu učenici 3. RTS razreda Filip Latinčić i David Paić. Sandro Ristić održao je  prezentaciju o školi. Tijekom svog boravka učenici su posjetili Centar novih tehnologija, Metris, Društveni centar Karlo Rojc, pulski akvarij… Također su bili i u tvornici Cimos u Roču te su razgledali stare istarske gradiće Hum, Motovun i Rovinj.

Ponedjeljak (8. travnja)

Prezentacija o tehnologiji aditivne proizvodnje (3D printanju)

U ponedjeljak su učenici Tehničke škole Pula, Filip Latinčić i David Paić pod mentorstvom Filipa Šugara, odradili prezentacije na temu 3D printanja. Nakon što su učenici iz Poljske i Litve upoznati s tehnologijom aditivne proizvodnje, uslijedile su vježbe 3D parametarskog modeliranja u CAD programu Fusion 360, na kojima su učenici vježbali modeliranje loga 3D FOR VET, a paralelno s vježbama, na 3D printeru je podešena i isprintana 3D FOR VET kockica.

Na kraju vježbi, učenicima i profesorima iz Poljske i Litve poklonjene su plave 3D FOR VET kockice u obliku ključnih privjesaka, koje su prethodno isprintane na školskom Zortrax M200 3D printeru.

Filip Latinčić i David Paić prezentiraju tehnologije aditivne proizvodnje.

Vježbe modeliranja 3D FOR VET loga

Printanje loga i isprintani modeli

Četvrtak (11. travnja)

Prezentacija o 3D skeniranju i CAD/CAM tehnologijama

U četvrtak je David Paić prezentirao primjenu i mogućnosti 3D skeniranja, a Filip Latinčić je prezentirao CAD/CAM tehnologije, njihov značaj i primjenu u modernom dizajniranju proizvoda.

Nakon uvodnih prezentacija, slijedile su vježbe na kojima je sa ručnim Sense 3D skenerom skeniran učenik iz Litve. Nakon obavljenog skeniranja, model je uređen u Sense softwareu, izrađen je STL format, koji je učitan u Z-SUITE sliceru za 3D printer. Model je isprintan nakon što se model podesio za 3D printanje, nakon čega je poklonjen skeniranom učeniku iz Litve.

Skenirani, podešeni i spreman za printanje model učenikove glave.

Printanje modela.

Isprintani model.

objavio: Filip Šugar   datum: 17. 4. 2019.

Ukupno: 2209936